POPOTNIŠKE ZGODBE

© 2001 Hugo Zagoršek

KARNI MATA - PODGANJI TEMPELJ

Hugo Zagoršek

910 besed

»Bela podgana! Hitro! Glejte, bela podgana!« Navdušeni Indijci so me dobesedno potisnili proti steni, kjer je kar mrgolelo majhnih cvilečih podgan. S pogledom sem sledil iztegnjenim prstom in glej, tam nekje v kotu, skoraj neopazna v množici rjavih teles, je plašno čepela podgana krem barve. Naenkrat se je opogumila, mi stekla med nogami, pograbila košček hrane in izginila v eni izmed številnih razpok v steni. Okoli mene so se romarji zahvaljevali boginji Durgi, da so uzrli belo podgano, ki naj bi jim prinesla neizmerno srečo. Sam pa nisem imel srca opozoriti jih, da podgana sploh ni bela, ampak je le za odtenek svetlejša od ostalih…

Indija je dežela polna templjev in svetišč, vendar je Karni Mata tempelj v severnem Radjahstanu nenavaden tudi za njihove razmere. Posvečen je istoimenski boginji, ki naj bi bila ena od inkarnacij (oblik) bolj znane boginje Durge, podgane pa so v njem čaščene kot božanska bitja! Zgrajen je bil v začetku dvajsetega stoletja in se ponaša z lepo izklesanimi marmornimi stenami ter mogočnimi in bogato okrašenimi vhodnimi vrati. Tla so sestavljena iz množice črnih in belih kvadratov, tako da obiskovalec dobi občutek da se sprehaja po velikanski šahovnici. V osrčju templja se nahaja kipec boginje Karni Mata, zraven katere ponavadi sedi duhovnik in izvaja obrede.

india6.JPG (95825 bytes)

V templju je zares poskrbljeno, da podganam ne bi bilo kaj hudega. V stenah so zvrtane posebne luknje, da se lahko lažje premikajo med prostori ter da imajo udobna bivališča. Tempelj je seveda ograjen, dvorišče pa je prekrito z veliko žičnato mrežo za zaščito pred ujedami. Vsako jutro svečeniki napolnijo nekaj velikih posod z mlekom in že čez nekaj minut se okoli njih nabere množica majhnih glodalcev. Postavijo se na rob posode in z užitkom pijejo, občasno pa kakšna zgubi ravnotežje in konča v mleku. Pa ji ni nič hudega, saj so posode zelo plitke, da ja ne bi kakšna utonila. Hranijo jih z nekakšno koruzno kašo, ki bi ji po domače rekli kar polenta. Za na vrh pa od prijaznih romarjev dobijo različne piškote in bonbončke.

Bosi v kraljestvu podgan

Ind3.jpg (41026 bytes)Karni Mato sva s punco obiskala okoli šestih zjutraj, saj so takrat podgane najživahnejše. Tempelj se namreč nahaja na robu puščave, zato postane čez dan zelo vroče, podgane pa si takrat privoščijo malo daljši popoldanski počitek. Ker je to sveti kraj, sva morala čevlje pustiti pred vhodom in nadaljevati v nogavicah. Na začetku sem se še poskušal izogibati drekcom, ki so ležali po tleh, vendar sem hitro obupal, saj je kakšen čisti kotiček tal bilo skoraj nemogoče najti. Razočaran sem bil nad zapuščenostjo stavb in prostorov. V enem kotu je bilo odprto ognjišče, ob stenah pa so bili nametani kupi krame in smeti. Omet je na določenih mestih že popolnoma odpadel. Vse skupaj je dajalo vtis skrajne nemarnosti in zapuščenosti.

Podgane so se zadrževale predvsem v kotih, pri vratih in pri svojih luknjah. Po pravici povedano, bile so bolj podobne malo večjim miškam kot pravim podganam, ki sem jih videval drugod po Indiji. Prav živahno so tekle sem ter tja, plezale po stenah in vratih in se občasno še malo spopadle. Neizmerno so jih zanimale moje nogavice, zato sem moral prav previden pri premikanju. Kdaj pa kdaj se je kakšna odločila ugotoviti, če so moje nogavice mogoče užitne in je prav na rahlo ugriznila vanje…

Z mešanimi občutki sem opazoval skupino romarjev, ki so se metali po tleh v neki vrsti molitve, podobno kot to počnejo muslimani v svojih mošejah. Nato so potrpežljivo čakali v vrsti, da bi lahko stopili v notranjost templja, po blagoslov. Duhovnik, ki je sedel na tleh in ki so mu podgane skakale po nogah, rokah, ramenih in vratu je vsakemu dal košček polente, ki naj bi jo blagoslovile podgane s svojim dotikom. V zameno za denar, seveda.

Ker nisva bila hindujca, nama vstop v notranjost in blagoslov duhovnika ni bil dovoljen. Še sreča! Rajši sva se odpravila iskati belo podgano, ki naj bi prinesla srečo in blaginjo, tistemu, ki naj bi jo zagledal. Na koncu sva našla svetlo rjavo, vendar so vsi romarji trdili da je čisto bela. Šele tedaj sem dojel izrek: »Vera je slepa«.

 karni2.jpg (61369 bytes)

Kako so podgane postale svete živali

Prijazen romar nama je povedal zgodbico o tem kako so ti, za nas zahodnjake skrajno nezaželeni glodalci, dobili status svete živali. Tako naj bi nekoč boginja Karni Mata poskusila oživeti mrtvega otroka nekega duhovnika. To naj bi ji spodletelo, ker je Yama, bog smrti že sprejel njegovo dušo in ga reinkarniral v novi podobi. Boginja, ki je bila znana po svoji vzkipljivosti, je nad njegovim dejanjem bila tako razkačena, da se je odločila, da od takrat naprej nihče iz njenega plemena ne bo več padel v Yamine roke. Duše umrlih naj bi se od takrat naprej začasno naselile v telesu podgane, med tem ko čakajo na ponovno rojstvo v človeški obliki. Zaradi tega naj bi bile podgane direktno povezane z boginjo Karni Mato in njenim plemenom, kar jim prinaša veliko spoštovanje v očeh vernikov. V templju sva ostala dobro uro. Nato pa so nama podgane, romarji, duhovniki in konstanten smrad že začeli presedati. Odpravila sva se proti vhodu, kjer naju je spotoma ustavil še nekakšen uslužbenec in nam zaračunal za uporabo fotoaparata. Zunaj sva se malo pogrela na toplem jutranjem soncu in se naužila svežega puščavskega zraka. Nato sva odšla proti avtobusu, še vedno malo omotična od doživetja in začudena nad zmožnostjo ljudi, da častijo najbolj nenavadne reči in bitja. Nogavice pa so, seveda, končale v najbližjih smeteh. 

Indija, dežela, kjer te tudi duhovniki poskusijo obrati ] Kamelji safari ] Taj Mahal - solza na obrazu večnosti ] Radjahstan - slike ] Goa ] Še nekaj slik ] Varanasi ] Svete živali Indije ] [ Karni Mata - Podganji tempelj ]

© 2001 Hugo Zagoršek *** Zvezda 3 ***1210 Ljubljana *** 041 370 161 *** 01 5072 675