POPOTNIŠKE ZGODBE

© 2001 Hugo Zagoršek

Copy of floating sadje.jpg (61835 bytes) Dežela smehljajev - Tajska


Tajska obiskovalcu ponuja veliko: veličastne templje in palače, starodavna mesta, dih jemajočo pokrajino, pristne gozdove polne eksotičnih živali, pravljične otoke in plaže, ter tirkizno zeleno morje. Toda največji čar deželi dajo njeni prebivalci - vedno nasmejani in prijazni; vedno dejavni in nemirni; pripravljeni pomagati; radovedni in sramežljivi obenem… Nič čudnega torej, da Tajski tako domačini kot tujci pravijo "Siam Yiim", to je "Siam - dežela smehljajev".

Tajcem ugled pomeni veliko. Tudi v najbolj stresnih in neprijetnih situacijah si prizadevajo "ohraniti obraz". Poskušajo se izogniti spopadu in kričanju. Ne želijo nobenega spraviti v zadrego s svojim ravnanjem. "Nikoli ne smeš povzdigniti glas, izgubiti potrpljenje ali se vidno razburiti," pravi Anurak, ki se preživlja z vodenjem popotnikov po primitivnih hribovskih vasicah na severu Tajske. "Drugi bodo tvojo reakcijo razumeli kot pomanjkanje samoobvladovanja. Kričanje te ne bo pripeljalo nikamor. Ostati moraš miren in hladnokrven - temu pravimo yai yen. Ne glede na to, kaj se ti zgodi, če ti spodrsne in padeš, če te oblegajo komarji ali če te kdo zmerja vedno bodi yai yen. Ne stokaj in ne obupuj naglas, tudi če si na smrt utrujen. Tako si boš prislužil spoštovanje domačinov…Seveda pa malokateri tujec ostane hladnokrven, ko na sebi odkrije prisesano pijavko," se hudomušno nasmehne.

Copy of rizeva polja.jpg (54417 bytes)Anurak je prava zakladnica informacij o Tajski. Rojen je v kmečki družini, ki še danes obdeluje riževa polja v okolici severne prestolnice, Chang Mai-ja. "To je težko življenje," pravi. "Da bi preoral en hektar zemlje mora kmet s svojim vodnim bivolom ali motokultivatorjem prehoditi okoli 80 kilometrov. Vsako riževo mladico mora ročno vstaviti v zemljo. In to ne glede na to ali pripeka sonce ali pa divja neurje. Tudi žanje se večinoma ročno." "Smo pa vsaj srečni, da je zemlja dokaj rodovitna. In da je naš riž zelo cenjen tudi v tujini." Že kot majhen se je od turistov naučil angleščine, zato je kmetovanje obesil na klin in se sedaj preživlja kot vodič. "Moja naloga je da govorim," pravi, "in seznanim turiste z kulturo in običaji okoliških plemen."

riz.jpg (56128 bytes)


Dejansko Anurak organizira tridnevne pohode v bližnje gore, ki so prepredene z majhnimi vasicami, kjer še vedno živijo tradicionalno življenje. Tipičen program zajema treking po riževih poljih in monsunskem deževnem gozdu, nočitev pri domorodcih, ježo na slonu ter spust po divji reki na bambusovem splavu. Dodaten bonus predstavlja močno deževje in pijavke, ki so v teh gorah stalnica. Dež je sprva še osvežujoč, saj malo ohladi pregretega pohodnika, sčasoma pa postane par nadležen. Ko po nekaj dneh nenehnega dežja na obleki začne rasti plesen, na koži pa različne gljivice, imajo tudi najbolj pogumni vsega dovolj.

polja riza.jpg (78107 bytes)

polja.jpg (69113 bytes)



Copy of frula.jpg (53506 bytes)Hribovska plemena
Chao Khao, ali hribovski ljudje, kot jim pravijo Tajci so pripadniki pol-nomadskih plemen, ki so se v Tajsko naselili iz Tibeta, Myanmarja (Burme), Kitajske in Laosa, v zadnjih 200 letih. Imajo popolnoma drugačno kulturo, običaje in verovanja od Tajcev. Preživljajo se z živinorejo, pridelavo riža, koruze in opija. Slednjega jim je dovoljeno gojiti za lastne potrebe. Ker pa je opij edini vir denarja za hribovska plemena, ga le ta pridelujejo v veliko večjih količinah. Zaradi tega je to območje, skupaj s sosednjimi predeli v Myanmarju in Laosu postalo znano kot "Zlati trikotnik". Kljub poskusom vlade, da bi opij nadomestili s pšenico in koruzo, ostaja zlati trikotnik eden od največjih pridelovalcev opija na svetu.

"Marsikakšen vodnik še danes kadi opij. Včasih se mu zvečer pridružijo tudi turisti. Potem pa pride do težav, zastrupitev in nesreč" pripomni Anurak, ki je sicer strasten kadilec, vendar se opija ne dotika. "Ko te enkrat zagrabi, ne moreš nehati. Potem pa gre vse skupaj le še navzdol."


Obala gusarjev

colni.jpg (70770 bytes)

Jugozahodna obala Tajske, še posebej Ao Phang Nga je prepredena z množico majhnih a visokih otočkov, ki se strmo dvigajo iz morja. Otoki so iz apnenca. Tisočletja vodne, morske in vetrne erozije so jih oblikovala v nenavadne oblike. Polni so pečin in skritih lagun. Tudi najbolj strme stene so gosto poraščene z grmički, drevesi in drugim zelenjem. Zelenja ni edino na previsnih stenah. Njih pa krasijo mogočni kapniki. Otoke obdaja neverjetno zelena morska voda. Vse skupaj izgleda kot bi se kakšen vrtnar z bujno domišljijo izživljal z živo mejo in namesto ptičk, zajčkov ali kakšnih geometrijskih figur oblikoval v nebo štrlečo, lego kockam podobno domišljijsko pokrajino.

Copy of junka.jpg (109933 bytes)Pred par sto leti so v teh vodah strašili gusarji. Številne pečine in skrite lagune so bile pravi raj za te zloglasne morske razbojnike. Tukaj so se skrivali pred preganjalci, tukaj so počivali in pijančevali. In kdo ve koliko zakladov so pustili tukaj, v upanju, da se bodo nekoč vrnili po njih? Marsikakšnemu raziskovalcu teh pravljičnih predelov srce začne hitreje biti in se mu oči kar zaiskrijo, ko pomisli, da se lahko vsak trenutek nekje med kapniki, v odmaknjenem kotu pečine, v soju sveče zalesketa kakšen starodaven zlatnik.


James Bond otok
james bond.jpg (53646 bytes)

Ao Phang Nga je močno navdušil tudi holiwoodske filmarje. Tukaj so posneli številne filme, tudi znamenitega Jamesa Bonda "Mož z zlato pištolo". Otok na kateremu so posneli večino filma, je oblast spremenila v nacionalni park. Danes ga oblegajo množice Bondovih privržencev. Je tudi priljubljena lokacija za snemanje številnih reklam, recimo za lase ali za kakšen novi žvečilni gumi.

 


Copy of prodajalec.jpg (41149 bytes)Odlična hrana
Tajska kuhinja je ena od najboljših na svetu. Podobna je kitajski, in temelji predvsem na rižu in testeninah. Čar ji dajejo številne začimbe, omake ter sveža zelenjava. Povprečen Tajec letno poje okoli 128 kg riža. Za primerjavo, ga povprečen Evropejec v tem času posnede le 3 kg.

Svojo hrano Tajci zelo močno sladkajo. V pijačo, še posebej Coca Colo, pa radi dajo ščepec soli, da izboljša okus.



Obožujejo morsko hrano. Največja poslastica so vroči lignjevi trakovi. Sušene lignje prvo malo pogrejejo na žaru. Nato jih dva do tri krat spustijo skozi nekakšen valjar. Ven pridejo dolgi trakovi, ki jih nato polijejo s sladko-pekočo omako. Koščke lignja, namočenega v omako, nato jedo tako kot pri nas jemo čips.

Copy of scurki.jpg (62804 bytes)

scurek.jpg (65711 bytes)

 

 

 

Bi mogoče ščurka?
Poznajo pa tudi bolj nenavadne poslastice. Nekatere ulični prodajalci so specializirani za pripravo ščurkov, kobilic in ostalih žuželk. Sprva jih spečejo v olju, nato posolijo in obogatijo z omako. Cena tako pripravljenih žužkov je kar velika, ker naj bi bili delikatesa. Povpraševanje pa tudi ni majhno. "Ščurku moraš prvo odstraniti zgornji krili. Nato ga primeš za glavo, namočiš v omako in poješ. Vse razen glave," pravi neki kupec.

 

 

 

 

 


Za duhove je treba skrbeti
Vsaka tajska stavba mora ob sebi imeti majhno hišo za duhove. V njih naj bi prebivali phra phrum, to je hišni duhovi. Drugače se lahko naselijo v glavno hišo, kjer lahko povzročijo vrsto preglavic. Hiše za duhove so ponavadi podobne lepo okrašenim ptičjim hiškam. Če pa je glavna stavba zelo mogočna, recimo nebotičnik ali hotel, potem si tudi duhovi zaslužijo prostornejše in razkošneje bivališče. Da bi jih prepričali da ostanejo v svojih hiškah, jim Tajci vsako jutro prinašajo daritve v obliki rož, hrane, vode in dišečih palčk. Prav smešno je zjutraj v Bangkoku opazovati može v temnih poslovnih oblekah, ki na poti v službo darujejo svojim duhcem kakšen ananas ali riž. Da bi duhovom ne bilo dolgčas, so hiške zelo lepo pobarvane, polne majhnih figuric in obložene z novoletnimi lučkami.

Vsak bo menih
Več kot 90% Tajcev je budistov. Verjamejo v reinkarnacijo, kar pomeni, da naj bi se duša po smrti ponovno rodila v človeški ali živalski obliki. Človekova dejanja v tem življenju določajo njegovo usodo v naslednjem. Če v tem življenju naredi veliko dobrih del, se mu bo v naslednjem lepo godilo. Zato Tajci velikodušno obdarjajo menihe, ko se ti vsako jutro pojavijo na njihovih vratih z beraškim lončkom v roki.

Copy of nocni wat.jpg (79967 bytes)

"Vsak mladenič mora vsaj za nekaj časa postati menih", pravi Panoat Hoonwan, ki je pravkar vstopil v meniški stan. "S tem si prisluži spoštovanje ostalih. Šele potem postane pravi moški," se nasmehne, rahlo negotov v oranžnih meniških oblačilih in s sveže obrito glavo. "Nekateri mestni fantje gredo med menihe le za kakšen teden ali dva, jaz pa bom med njimi polne tri mesece," ponosno reče Panoat. Med tem časom bo meditiral, proučeval verske spise in poskušal doseči popolno harmonijo z naravo.

th7.jpg (98921 bytes)Ponosni na preteklost
Tajska zgodovina je zelo zapletena in razgibana. Ves čas jim je uspelo ohraniti samostojnost in neodvisnost. Tajska je edina država v Jugovzhodni Aziji, ki se je uspešno uprla zahodnim velesilam in ni postala njihova kolonija. Siam, kot so Tajsko včasih imenovali, je imel največ težav s sosednjimi kraljestvi, ki so pogosto okupirala znatne dele njegovega ozemlja. Leta 1767 so Burmanci napadli in popolnoma uničili prestolnico Ayuthayo. Siamci so se hitro opomogli in premagali Burmance, toda Ayuthaye niso nikoli obnovili. Kralj Rama I, začetnik dinastije, ki vlada še danes je na Chao Praya reki izgradil novo prestolnico - Bangkok (Mesto Angelov). V 19. stoletju se je Siam predvsem moderniziral in upiral kolonialnim pritiskom Nizozemcev, Francozev in Angležev.

bonsai.jpg (34058 bytes)20. stoletje je zaznamovano z množico državnih udarov in prevratov. Leta 1932 je mirni državni udar spremenil državo v ustavno monarhijo, po vzoru Velike Britanije. Toda le nekaj let za tem se je kralj odrekel prestolu in umaknil v Anglijo, ne da bi imenoval naslednika. To je privedlo do množice prevratov, ki so na oblast povzdignili različne vojaške generale. Leta 1973 je množica študentov javno zahtevala pravo ustavo, vendar jih je vojska grobo zatrla. Vseeno so ustanovili prehodno vlado, ki naj bi vodila državo. Ker je ta bila podkupljiva in neučinkovita, so jo hitro nadomestili s drugo, ki pa ni bila nič boljša. Zadnji vojaški udar je bil izveden leta 1991. Od takrat naprej se zadeve izboljšujejo, vendar so podkupovanje in volilne prevare še vedno del tajskega vsakdanjika.

veslac2.jpg (60783 bytes)Rekordni kralj
Tajska je uradno ustavna kraljevina, kar pomeni, da je na čelu države kralj. Podobno kot angleški monarh, tajski kralj Bhumibol Adulyadej uradno nima velikega vpliva na državne zadeve. Je pa zelo spoštovan in priljubljen med ljudmi, ki se nanj obrnejo v času krize. V znak spoštovanja po mestih, trgovinah in stanovanjih visijo portreti kraljevskega para. Tistim ki v javnosti obrekujejo kralja pa grozi do sedem let zaporne kazni.

Tajski kralj je najdlje vladajoči kralj na svetu - na prestolu je že od leta 1946! Dolžina njegovega polnega imena pa je primerljiva z leti njegovega vladanja: Phrabaatsomedet Boramintaramahaphumiphonadunyadet.

 

 

 

 

poirtret2.jpg (44034 bytes)

 




Osebna izkaznica dežele:
·    Površina: 514.000 km2 (približno enake velikosti kot Francija)
·    Prestolnica: Bangkok
·    61 milijonov prebivalcev. 75% je Tajcev, 14% je Kitajcev, ostalih 11% predstavljajo Malajci in številna hribovska plemena.
·    Tretjina prebivalcev živi v mestih.
·    Denarna enota je Bhat (izgovorjava: Bat)
·    Kmetijstvo in turizem sta najpomembnejši gospodarski panogi. Tajska je največji izvoznik riža na svetu visoko je uvrščena tudi v pridelavi in izvozu tapioke, kokosa in gume.

 

 


OKVIR
Ime pomembnejše od priimka
Še na začetku dvajsetega stoletja Tajci sploh niso poznali priimka. Ker so se imena podvajala je v uradnih evidencah vladala zmeda. Zato je kralj leta 1913 ukazal da si morajo vsi prebivalci omisliti priimke. Toda tudi sedaj se Tajci predstavljajo le z imenom, priimek pa uporabljajo le pri uradnih opravkih. Celo v telefonskem imeniku so osebe razvrščene glede na prvo črko imena.

Copy of democracy monument.jpg (51424 bytes)

 

 

th11.jpg (52900 bytes)


OKVIR
Tajski pozdrav
Copy of th27.jpg (76568 bytes)Tajci se ponavadi ne rokujejo. V pozdrav stisnejo dlani eno ob drugo, kot pri molitvi. Takemu tradicionalnemu pozdravu pravijo "Wai". Poznajo več stopenj Wai-ja, v odvisnosti od položaja osebe, ki jo pozdravljajo.
1.    Ko pozdravljajo podrejene osebe, dlani stisnejo skupaj v višini prsi.
2.    Ko pozdravljajo enakovredno osebo, dlani postavijo v višino brade.
3.    Pri pozdravljanju osebe višjega socialnega položaja položijo dlani v višini ustnic.
4.    Ko pozdravljajo menihe, dlani postavijo v višino čela.


zelva3.jpg (46832 bytes)

 

phat-thai.jpg (64672 bytes)

skoljka.jpg (48687 bytes)

 

corale.jpg (92938 bytes)

 

floating1.jpg (39658 bytes)

 

hugo.jpg (84117 bytes)

 

panji.jpg (30047 bytes)

 

 

 

 

Copy of palma.jpg (85220 bytes)

 

khlong.jpg (57348 bytes)

 

 

© 2001 Hugo Zagoršek *** Zvezda 3 ***1210 Ljubljana *** 041 370 161 *** 01 5072 675